Пауъл най-накрая говори за рецесия

Пауъл най-накрая говори за рецесия

Пауъл най-накрая говори за рецесия

През тази седмица бяхме фокусирани повече над крипто частта от пая - видяхме какво се случи през уикенда, как цената на Биткойн се движи между $17-$23К, разгледахме миньорите. Но като че ли това не успя да ни даде представи къде точно ще е крипто дъното и дали това бе най-голямата болка, която може да понесем. 

Успоредно с тези наши тревоги зад ъгъла е макро обстановката, която докара всички рискови активи да спадат. 

Монетарната политика на ФЕД и останалите централни банки по света през последното десетилетие се отразява сега при това в комбинация с още макро негативни фактори като войната в Украйна и енергийна криза, засягаща ни главно в Европа. 

Освен това обаче от началото на годината ФЕД говори за т.н quantitative tightening - Количествено стягане, което да премахне ликвидност от системата. Тази политика бе официално стартирана през този месец, особено с повишението на лихвите с огромните 75 пункта. 

 

Като част да забърза още повече изтеглянето на ликвидност от икономиката и справянето с голямата инфлация, ФЕД реши да остави облигации с настъпващ скоро матуритет да изтекат и да не ги заменя с нови. 

 

Тези мерки събудиха в инвеститорите идеята за рецесия. Според тях това, което е нужно на ФЕД в момента, е именно рецесия, която да усмири голямата инфлация. Интересно е, че тези мисли започват да намират все по-голям отзвук в обществото. Търсенето на думата рецесия в Google достига нов рекорд, а според WSJ 44% от допитаните очакват спад в икономиката в следващите 12 месеца

Какво обаче каза Джеръми Пауъл. През седмицата той имаше среща пред Конгреса, на която дава ъпдейт за икономиката. И макар тонът му да не се е променил на 180 градуса, се дочу промяна в него в доста значителна посока (особено за пазарите). 

 

През март Пауъл казваше “мисля, че е доста по-възможно, отколкото не, да постигнем меко кацане”. Мекото кацане означава, че ФЕД се бори с инфлацията без да причинява рецесия. 

Този път обаче той не използва този иновативен термин и дори сподели, че е възможно да се случат кофти неща, поради политиката им. Bloomberg грабна момента, за да напише заглавие, че мекото кацане ще е много трудно и да се приготвим за думата с Р. 

 

Въпреки вътрешното си убеждение на Пауъл, че рецесията идва, явно главната му цел е да вкара инфлацията под контрол. Той открито заяви, че ФЕД няма да промени курса към повишаването на лихвите и че през следващите срещи лихви от 75 и 50 пункта си остават като главно ястие в менюто. 

 

Освен тези макро въпроси, нека се обърнем и към крипто. JP бе принуден да отговори и на малко въпроси, свързани с регулациите на сектора, на което той отговори, че наблюдават сектора от близо, но “не виждат значителни макро последици досега” като рискове. 

Ако очакваме нещо по-пикантно от JP към момента, може би няма да го получим. Извинете за разочарованието. 

 

Ако искате да получавате нотификация за новите статии от нашия блог, кликнете на бутона, за да се абонирате.