10 ключови въпроса след като Русия нахлу в Украйна - част 2
Добро утро в събота!
Историите, които наблюдаваме сега, ще имат пряк отпечатък на бъдещето. Днес ще разгледаме втората част с ключови въпроси след като Русия нахлу в Украйна. Как това влияе на макрокартината в краткосрочен и дългосрочен план.
✅Доминация на Биткойн: 41.71%
✅ Цена на Биткойн: $39 420
✅Обем търговия за последните 24 часа = $94 млрд.
🚨 Fear and Greed Index: 26 Fear
Прочети част първа!
6 SWIFT и хегемонията на долара
От години SWIFT се явява като международна сетълмент система. В нея участват множество финансови институции от почти всички краища на света, но както винаги има едно но. Главно системата е контролирана от САЩ. С нарастването на конфликта се надигнаха слуховете за изключването на Русия от SWIFT, това може да е една от поредните санкции срещу страната на Путин.
Един подобен ход обаче би заплашил резервния статус на долара. Нещо, което се говори след 2020, и изпечатването на трилиони долари от страна на ФЕД. Много икономисти предвиждат, че в следващите 50 години доларът ще загуби своя резервен статус, а стъпките на САЩ и ФЕД като че ли забързват процеса.
7 Алтернативи на SWIFT
След 2014 Русия проактивно работи над своята автономност в икономическо отношение. Една от насоките, в които се развива, е създаването на своя лична сетълмент система на име SPFS. Към момента в нея участват около 20% от банките в страната, но е по-важен факта, че при евентуалното изключване на Русия от SWIFT, тя вече има изградена някаква финансова инфраструктура, която да не предизвика паника.
Като говорим за алтернатива на SWIFT - знаем, че Китай активно тества и вече пуска в употреба своя дигитален юан. Тази система може да се счита за алтернативна при сетълмент, макар и в по-малък мащаб.
Струва си да отбележим, че партньорството Русия-Китай може да е много креативно и да е свързано и в това отношение.
8 Биткойн и блокчейн
След като разгледахме голяма част от макро факторите, нека дойдем на думата крипто.
Биткойн получи благословията на Путин и в момента парламента работи по регулации на криптовалутата, които ще са в доста позитивна насока за нея. Путин директно заяви, че иска да се възползва от плюсовете, които индустрията може да донесе, а страната е една от първите по процент от глобалния хаш рейт.
В допълнение Биткойн е глобална сетълмент система, децентрализирана и работеща от достатъчно години. Виждаме и примера на Ел Салвадор не само в опит за иновация, а и протест срещу долара. Президентът на Салвадор няколко пъти размаха пръст на неколцина американски политици, опитали се да се бъркат в решенията на страната.
9 Биткойн като изкупителна жертва
Про крипто насочеността на Русия обаче накара крипто Twitter да зададе въпрос дали Биткойн може да се превърне в изкупителната жертва. Дали Западът може да определи технологията като враг и с това да предприеме драстични рестрикции. Това ще раздели света на крипто лагери от страна на политическа власт. Нещо, което не трябва да се случва. Биткойн е за всеки.
10 CBDCта и стейбълкойни
Ситуацията поставя на масата и темата за дигиталните валути на централните банки (CBDC) и стейбълкойните. Китай работи на своя дигитален юан, което накара САЩ също да обърне внимание по темата за дигитален долар.
Тънък е моментът със стейбълкойните и напоследък забелязваме промяна в тенденцията във Вашингтон. Освен про мнение за дигитален долар, се обръща внимание и на вече изградените стейбълкойни.
Вашингтон смята, че именно те могат да бъдат използвани като CBDC, което ще даде голяма сила в ръцете на Америка. Тетър и USDC за утвърдени стейбъли и евентуалното им приравняване на CBDC ще изпревари Китай и техния дигитален юан.
Това бяха ключовите 10 въпроса, които си струва да държим в нашия радар.
Възможността за дискусия е отворена във всички наши социални мрежи, присъедини се!
Харесайте Фейсбук страницата ни
Последвайте най-интересните новини от света в групата ни Крипто Дейли