Дали продажбите на миньорите карат цената на Биткойн да спада?
От последните дни дискутираме достигнали ли сме дъното, това ли е най-ниската цена. До момента спадът на пазара се дължи на комбината от три фактора.
-
Макро - промяната на тона по монетарната политика създава промяна и в цените на всички активи
-
Крипто - сагата Terra Luna, Celsius, Three Arrows Capital също имат пръст в кашата
-
Данните от пазарите и как участниците в тях реагират
Един от факторите, които трябва да държим под око, и е отговорен за въпроса дали сме достигнали дъното или болката тепърва предстои, са миньорите.
Дали спадът в цените на крипто кара миньорите да продават повече Биткойн, отколкото те придобиват за съответния месец. Дали ще трябва да продават дори и от своите резерви. Ако това се случи, резултатът ще доведе до още по-голямо напрежение за цената на Биткойн.
През миналата седмица видяхме големи загуби от $7.325В в Биткойн. Това е най-голямата тридневна загуба в историята на Биткойн. 555 000 Биткойна са стигнали до смяна на собствениците си в цени между $18К-$23К.
Освен това обаче данните около миньорите също забелязаха смяна на тренда. Подадени са 9 000 Биткойна от общо 50 000, които държат публичните компании за добив на Биткойн, а хаш рейтът е спънал с цели 10%.
По въпроса се изказаха видни биткойнъри, като според Will Clemente цената на Биткойн стои на по-ниска стойност от цената на продукцията му за първи път от март 2020. Истината е разбира се, че тя трябва да е поне равна на разходите за добив, в противен случай миньорите са на загуба.
Така през тази седмица Bitfarms е продала половината от своите Биткойни, за да покрие заем. С продажбата на 3000 койна, струващи около $62М компанията сподели, че ще промени и стратегията си към по-добра ликвидност и по-стабилен баланс.
От основаването си през 2018 насам, главната стратегия на Bitfarms е била да държи Биткойн и да не продава. За да финансира развитието си и покупката на нови съоръжения бизнесът използваше заем, обезпечен разбира се с Биткойн. Смяната на пазарните условия обаче значи и смяна на позициите - поне така изглежда.
Продажбата на половината от залежите на Биткойн звучи малко като margin call. Смяната на макро обстановката към рецесия се приземява директно в левъриджа, който беше вземан през бул пазара, което влияе на цените негативно.
Виждаме го и в Terra и Celsius. Въпреки това сравнението между миньорите и останалите двама участници не може да се прави.
Ситуацията с миньорите продължава по следния начин. Според доклад на Arcane Research и други миньори са продали Биткойн. Графиката показва, че за януари са продадени 1500 койна, за февруари - 800, през март -1100, април - 1000, а през май - 4000 от придобитите за месеца. Докато до април темпът е бил 30-40% от добива за месеца, през май числото се изстрелва до100%.
От Arcane смятат, че със сегашните пазарни условия, това число ще се запази.
Докладът също казва, че публичните миньори, от които са вземани данни за проучването, отговарят за 20% от общия хаш рейт, което също е важен фактор. От 800 000 Биткойна, притежавани от всички миньори, близо 50 000 принадлежат на публични компании за добив.
И докато Bitfarms сменя хода към по-добра ликвидност, Marathon Digital каза, че компанията е добре позиционирана спрямо макро динамиките и ще продължи грижливо да пази своите койни.
Това показва, че вътре в сектора има различни динамики, базирани на нивото заеми и разходи.
Разбира се на върха на всичко казано има и още една насока за умуване. Печалбите на миньорите са водени от цената на това, което добиват, но и от разходите им за машини и електроенергия. Още една история, която ще наблюдаваме в навечерието на глобалната енергийна криза е дали миньорите, работещи на зелена енергия ще се справят по-добре от останалите, разчитащи на обикновена такава.