Как да рaзпределяме портфолиото си в различните етапи на цикъла?!
Здравейте, приятели!
В днешната статия ще споделим нашата нова инвестиционна система и разпределение на портфолиото за всеки етап от бизнес цикъла.
Вярваме, че тази структура е от ключово значение за капитализиране на възможностите в рамките на крипто пазара.
Нека започнем с това, което вече знаем...
Някои от вас може би знаят за това как ликвидните цикли движат цената на криптовалутите.
Вижда се доста ясно тук:
Известно е и това как бизнес цикълът влияе на цикъла на ликвидността.
Идеята е следната: ако разбирате бизнес цикъла, разбирате и цикъла на ликвидността, което означава, че разбирате цикъла на криптопазарите.
Това е гръбнакът на нашата теза, че сегашният бичи пазар ще продължи и през 2025 г.
Но днес ще се разровим по-дълбоко в тази теория и ще изградим схема за разпределение на инвестициите въз основа на фазите на бизнес цикъла.
Бизнес цикълът има 4 отделни фази - и смятаме, че имаме доста ясна стратегия за разпределение, която ще ви помогне да се възползвате най-добре от всяка фаза.
Като използвате структурата, която ще споделим, можете да защитите инвестициите си и да подобрите шансовете си да инвестирате в правилните активи в правилните моменти от цикъла. (Т.е. Биткойн, други основни криптовалути, алткойни, стейбъли).
Човек винаги може да купува и държи в дългосрочен план, но ние вярваме, че тази система е ключът към постигането на още по-добра възвращаемост през целия цикъл, като същевременно остава експозиция към крипто в дългосрочен план.
И между другото, бизнес цикълът не се отнася само за криптовалутите.
Той движи финансовите пазари от десетилетия, много преди изобретяването на крипто - оказвайки влияние върху недвижимите имоти, акциите, суровините и други!
В днешната статия ще се съсредоточим единствено върху това как да разпределяме средствата си в крипто през целия бизнес цикъл. Но първо, нека започнем с едно обобщение...
Какво представлява бизнес цикълът?
Бизнес цикълът е просто растежът на световната икономика.
Когато световната икономика се разраства, активите също имат тенденция да се разрастват. Когато икономиката се свива, нейните активи също се свиват.
Това е доста проста концепция, която често се пропуска или не се разбира правилно от инвеститорите.
Най-хубавото на бизнес цикъла е, че той е предвидим. Макар че активите не са непременно предвидими, активите, които са корелирани с бизнес цикъла, стават предвидими.
И това е основата на нашата инвестиционна концепция.
Бизнес цикълът (известен още като растеж на световната икономика) изглежда по следния начин.
Той се е повтарял в същия цикличен характер в продължение на десетилетия, като преди това се е движил нагоре и надолу, но в дългосрочен план винаги се е движил нагоре и надясно в постоянен тренд.
Разбира се, бизнес цикълът рядко е съвършен тренд, както е показано на изображението, но когато го увеличите, той е с правилна посока.
Ключът към тази рамка е в разбирането на бизнес цикъла и инвестирането в класове активи, които също са в постоянен тренд - възползвайки се от растящата световна икономика.
Например S&P 500 - известен още като индексът на 500-те най-големи американски компании - е в постоянен тренд от повече от век, подхранван от иновациите, капитала и глобалното влияние на Америка. С развитието на световната икономика, се разрастват и американските компании.
Друг пример за постоянен тренд е NASDAQ - известен още като технологичните акции.
С разрастването на световната икономика и преместването на все по-голяма част от нея в интернет, технологичните акции и техните пазарни капитали също се разширяват.
И накрая, имаме крипто в ранните дни на един постоянен тренд на децентрализирани пари и нова инфраструктура.
С разширяването на световната икономика и преместването на все по-голяма част от нея в крипто, се увеличава и пазарната капитализация на криптовалутите.
Макар че всеки от тези класове активи е в постоянен тренд и изглежда, че върви само нагоре и надясно, те разбира се имат агресивни възходи и падения по пътя си.
Това са цикличните трендове, водени от бизнес цикъла.
Разбирането на тези циклични трендове е мястото, където се крие възможността.
В зависимост от това къде се намираме в цикличния тренд ( т.нар. бизнес цикъл), ще се определи колко риск трябва да поемете (или да не поемете) в определен клас активи.
Нека да разгледаме за втори път етапите на бизнес цикъла.
Етапи на бизнес цикъла
Напомняме, че бизнес цикълът е просто свиването и разширяването на световната икономика с течение на времето.
Съществуват 4 отделни етапа на този цикъл, макар че никога не е ясно в кой етап се намираме, тъй като различните държави могат да се намират в различни етапи на цикъла по различно време.
Можете да си представите тези етапи като четирите сезона: Пролет, лято, есен и зима.
Това не трябва да се бърка с времето на действителните климатични сезони!
Сезоните се разбират въз основа на това, което се случва в икономиката по отношение на растежа (увеличаване на производството на стоки и услуги) и инфлацията (повишаването на цената на стоките и услугите).
Икономиката е циклична поради динамиката на растежа и инфлацията и начина, по който централните банки реагират на тях, като променят лихвените проценти и условията за ликвидност.
Да, това беше многословен текст, но всъщност не е толкова труден…!
Позволете ми да ви разкажа за бизнес цикъла по един хубав и прост начин:
Твърде голям растеж на икономиката, твърде бързо = повишена инфлация.
Защо? Защото има повече търсене, отколкото предлагане. Това означава, че когато икономиката расте, бизнесът се развива добре и хората харчат пари.
В резултат на това, за да се отговори на търсенето, цените на стоките/услугите започват да се повишават (или да се инфлират).
За да се борят с инфлацията, централните банки повишават лихвените проценти и затягат паричната политика, за да забавят растежа.
Това означава, че банките ще затруднят хората и предприятията да вземат заеми и ще увеличат плащанията по съществуващите заеми, като по този начин ще забавят количеството пари, които могат да бъдат похарчени в икономиката.
Ако икономиката се забави дотолкова, че предлагането вече изпреварва търсенето, тогава цените ще се понижат или най-вероятно ще се повишат много по-слабо.
Не забравяйте, че икономиката винаги върви нагоре и надясно, тя не остава плоска, така че растежът и цените почти винаги се увеличават, просто зависи колко бързо.
Ако растежът е твърде бавен, предприятията започват да освобождават персонал (т.е. безработицата се увеличава), а хората се затрудняват да плащат ипотеките си, да слагат храна на масата и т.н.
В отговор централните банки намаляват лихвените проценти и разхлабват паричната политика, за да стимулират растежа.
Чрез разхлабването на паричната политика ипотеките и вноските за колите на хората стават по-евтини, което им позволява да купуват повече неща и подобрява финансовите резултати на предприятията, като им позволява да наемат повече персонал (т.е. безработицата намалява).
Това, разбира се, ни връща обратно към върха на цикъла, където растежът се ускорява, а инфлацията го следва... преди целият процес да се повтори отново.
Сега нека да разделим този бизнес цикъл на неговите 4 сезона.
Пролет - Дезинфлационен бум: Инфлацията спада поради затегнатата парична политика от предходния сезон, като в същото време растежът започва да се възстановява, тъй като започват да действат ранните етапи на разхлабената парична политика. Това е известно като „ранен цикъл“ и обикновено предшества дъното на криптопазарите.
Лято - Инфлационен бум: централните банки продължават да разхлабват паричната политика, започнала през пролетта, и икономиката наистина започва да се раздвижва, навлизайки в зоната на експанзия. Инфлацията започва да се повишава и към края на тази фаза централните банки започват да свалят крака си от педала на газта (т.е. все още печатат пари, но в по-малки количества).
Есен - Стагфлация: Растежът достига връхната си точка, когато централните банки напълно оттеглят крака си от педала на газта и към края на тази фаза започват да затягат политиката. Инфлацията продължава да се повишава, но темпът ѝ на нарастване се забавя. Тази фаза обикновено бележи върха на криптопазарите и би се считала за „късен цикъл“.
Зима - Дефлационен срив: Паричната политика е максимално затегната, като забавя икономиката и принуждава растежа да навлезе във фазата на свиване, а инфлацията се понижава. Времената са трудни и в някои случаи тези забавяния водят до рецесии.
Разпределение на портфолиото на всеки етап от бизнес цикъла
Въз основа на сезона, в който се намираме, искаме да разпределим средствата в портфолиото си по различни начини.
Основната идея е да бъдем напълно безрискови през зимата, склонни към риск през пролетта и да увеличим риска през лятото.
През есента искаме да започнем да прибираме печалби и да се подготвяме за зимата, преди да е станало твърде късно.
Едно нещо, което трябва да се вземе предвид обаче, е, че рядко е ясно в кой сезон от бизнес цикъла се намираме, особено в преходните периоди, когато преминаваме от един сезон в следващия.
Освен това не бива да очаквате и пазарите да реагират перфектно на смяната на сезоните, това са общи насоки и указания, траещи над 1 година за конкретен сезон.
Вярваме, че през целия сезон стратегията за разпределение ще проработи, но това не означава, че тя ще изглежда и ще се усеща по този начин от началото до края на конкретния сезон.
По-долу са предложените от нас алокации към различните сектори на активите в крипто въз основа на сезона на бизнес цикъла.
Нека разгледаме разпределението за всеки сезон, за да изясним нещата, като започнем със зимата.
Зима: Искате да сте напълно освободени от рискове през зимата, в идеалния случай още преди тя да започне (в края на есента).
Под „безрисково“ разбираме да не притежавате абсолютно никакви алткойни, а само основните криптовалути, които планирате да държите дългосрочно, през целия цикъл.
В противен случай трябва да сте изцяло разпределени в стейбълкойни и да се стремите да разберете кога може да намерите най-добрата и сигурна възвръщаемост за зимата.
В края на зимата може да започнете да DCA обратно в Биткойн и мейджъри, но основно планът ви е запазване на капитала, а не опит за правене на такъв.
Пролет: През пролетта е време да прехвърлим част от стейбълкойните си в Биткойн.
Ако добри токени, които имат потенциал да се превърнат в мейджъри, станат изключително подценявани (т.е. $SOL този цикъл, $ETH миналия цикъл), тогава разпределянето на малък % от портфейла ви има смисъл и тук.
През пролетта искате да продължите да премествате стейбълкойните си в Биткойн и основните токени. Останете настрана от алткойните тук, докато не наближи времето за поемане на риск (известно още като лятото).
Лято: През лятото може да си говорим за риск.
С настъпването на лятото искате напълно да се откажете от стейбълкойните и да се насочите към активи, свързани с риска. Предпочитанията ви към риска определят разпределението ви тук.
Някои може да останат изцяло или до голяма степен в Биткойн и това е супер, но ако сте готови да поемете повече риск, това е моментът.
Насочете към основните валути извън Биткойн, а това е и моментът да се разгърнете в любимите си алткойни.
Есен: Началото на есента обикновено е най-непредсказуемата част от цикъла, но също така включва върха и започва низходящия тренд.
Това е много труден сезон и обикновено е трудно да се намери точният връх.
Вместо това, започнете да прибирате печалби през есента и се подгответе за намаляване на риска до края, не се опитвайте да определите момента на върха.
До края на есента искате да сте напълно излезли от алткойните и да не държите нищо друго освен стейбълкойни и дългосрочни токени с много цикли като биткойн (ако сте избрали да го направите).
В кой сезон сме сега?
Не бихме могли да завършим тази статия, без да ви представим нашето мнение за това къде се намираме в рамките на бизнес цикъла и как да разпределяме средствата си днес въз основа на нашата рамка.
Както споменахме по-горе, никога не е ясно къде се намираме в бизнес цикъла. Съществуват много икономически данни, които ни показват как функционира икономиката - неща като:
- Индекс на ISM за производството
- CPI (индекс на потребителските цени)
- БВП
- Безработица
- Глобална ликвидност
- и много други...
В допълнение към данните се опитваме да разберем какво мисли пазарът и по-важното - какво мислят централните банки за данните и как ще действат по тях.
Често данните и действията на централните банки изостават от реалното състояние на икономиката, тъй като пазарите са склонни да гледат повече напред, което прави нещата толкова трудни.
Независимо от това:
Вярваме, че тъкмо приключваме пролетта и скоро навлизаме в първите дни на лятото, както е показано на снимката по-долу.
Смятаме, че това е така, тъй като макар инфлацията да продължава да се забавя, растежът все още изглежда доста силен (и би трябвало да започне да се засилва с намаляването на лихвените проценти и повишаването на ликвидността).
Нашето портфолио вече е подготвено за лятото, тъй като ние си помислихме малко по-рано, че лятото вече е започнало.
Тъй като навлизаме в лятото, схемата предполага, че трябва да сме възможно най-рисково настроени (въз основа на нашия уникален апетит за риск).
Трябва да се чувстваме комфортно при спадове в ранните етапи на лятото и да се защитаваме едва когато започнем да наблюдаваме тенденциите към есента.
Извод
Повечето инвеститори смятат, че истинските пари се печелят в намирането на „следващия голям токен“...
Това не е така.
Въпросът е в разпределянето на капитала и прибирането на печалбите в правилните моменти.
През лятото можете да затворите очи, да изберете на случаен принцип 10 токена от топ 100 на Coingecko и вероятно ще се справите добре с повечето от тях.
Разбира се, ако бяхте по-селективни в токените, които купувате, с изключение на старите, изпарили се проекти с лоша технология и токеномика - както и тези мемекойини без потенциал и силни общности, вероятно щяхте да се справите по-добре.
Но разбирането на всеки токен до това ниво не е лесно, освен ако не проучвате и анализирате сектора на пълен работен ден.
Вместо това се съсредоточете върху разпределянето в правилните моменти, към правилните видове токени (т.е. Биткойн, мейджъри, алткойни и стейбълкойни) и правете същото с прибирането на печалби.
Вярваме, че можете да постигнете невероятна възвръщаемост с тази стратегия, дори и да изберете най-лошите токени!
Ключът е в натрупването на тези резултати, сезон след сезон, цикъл след цикъл.
Когато повечето хора започват да инвестират за първи път, те си мислят, че ще забогатеят бързо... особено тези в крипто. Но това рядко се случва по този начин.
Повечето от богатствата, за които чувате в Twitter или TikTok, са лъжа. Те са нереализирани печалби или са просто измислени. Истинското богатство се постига при натрупването на резултати с течение на времето.
На Уорън Бъфет, най-добрият инвеститор в историята на света, са му били необходими над 40 години инвестиране, преди да успее да стане милиардер.
Сега добрата новина е, че крипто е един от най-бързите пътища за генериране на богатство.
Докато фондовият пазар се повишава средно с 10% годишно, биткойн има среден годишен темп на растеж от 150%!
А натрупването на 150% годишно се натрупва бързо. Наистина бързо!
Разбирането на сезоните на бизнес цикъла и подходящото разпределение на средствата е ключът към възползването от невероятния потенциал, който криптовалутите могат да предложат.
Надяваме се, че тази нова рамка ще ви помогне да разпределяте и да вземате по-добри решения по време на криптоциклите.
Успех!
Източник: The Milk Road