Путин забранява крипто плащанията, край на опцията петрол за Биткойн

Путин забранява крипто плащанията, край на опцията петрол за Биткойн

Путин забранява крипто плащанията, край на опцията петрол за Биткойн

Преди да започнем с главната тема на броя, която е Русия, през миналите дни крипто пазарът беше тръгнал доста нагоре, в сравнение с нивата, които виждаме от последния месец и половина. 

 

Биткойн се рееше над $23 000, а Етериум в над $1 500. Но какво точно беше това рали? Една от причините, която може да е фактор за настроението на пазара, е задаващото се сливане на Етериум 1.0 и Етериум 2.0, за което говорихме вчера. Това е едно от най-желаните събития и за някои хора от индустрията е важен момент в развитието на технологията както за крипто, така и за бъдещето на Етър. Друга причина е бързите мерки на САЩ и липсата на ФЕД да споделя информация за повишение на лихвите от 1% на следващата FOMC среща. Предишния път, когато лихвите се повишаваха с 0.75%, ФЕД хвърлиха слухове по всички медии, затова и повишението не беше изненада. Отсъствието на подобни изяви кара инвеститорите да се чувстват щастливи и да вкарват пари в рискови активи.

 

Достатъчно за пазара. Отиваме в Русия, където Путин подписа закон, с който забранява плащанията с крипто. Парламентът е подписал закона на 8 юли и той разпорежда забрана за плащане с дигитални токени за всички стоки и услуги. 

През февруари Министерството на финансите на Русия започна да изготвя законодателство за регулациите на индустрията, след като Централната банка на страната се бе запътила да търси цялостна забрана на притежаването и търгуването на крипто. С тези мерки Министерството успя да усмири банката, а Путин се намеси, насърчавайки двете институции да действат заедно. 

 

Към момента не е ясно каква е идеята зад тази забрана, но тя със сигурност не е това, което търсеше Централната банка (и по-добре). Нека не забравяме как голяма част от руските граждани нямат финансова връзка с останалия свят след влизането в сила на санкциите. Visa и Mastercard също не извършват трансфер на руски карти, използвани извън границите на страната. 

 

Къде обаче отиде идеята за покупки на петрол чрез Биткойн? Е, явно това никога не е било на масата като решение, а просто коментар от министерството. От друга страна Централната банка споделя за повишение на крипто измамите. Общо финансовите престъпления са се повишили с три пъти сравнено с 2021. 

 

Обратно към мини ралито. Както споменахме и по-горе може би то се дължи на част от положителния поглед на инвеститорите. От друга страна обаче макро обзорът не е много цветущ - имаме най-голямата инфлация в света от десетилетия насам, енергийна криза, война в Украйна и много други фактори. Надяваме се пазарът наистина да е достигнал дъното си, но винаги трябва да сме готови и за още изненади.

Ако искате да получавате нотификация за новите статии от нашия блог, кликнете на бутона, за да се абонирате.