Токенизираните облигации, разследването на Binance и продажбата на абсурден запис за $280 000
Здравейте на всички, в това съботно издание. Днес сме ви подгодвили най-интересните и абсурдни истории от седмицата. Ще разгледаме един нов вид облигации и кои са техните плюсове, ще видим как реагират Binance на разследванията срещу тях и последно, но не на последно място как човек се опита да продаде аудио запис как "пърди"...
ТОКЕНИЗИРАНИ ОБЛИГАЦИИ
Какво е това? Те са като обикновените облигации, които компаниите/правителствата/т.н. могат да издават, за да си осигурят допълнително финансиране чрез индивидуални инвеститори/кредитори, но в блокчейн.
Добре, добре... защо това е толкова важно? Защото:
Нямате нужда от хартиени сертификати за глобални облигации.
Не се нуждаете от централен клиринг.
Не се нуждаете от банка посредник, която да улесни предоставянето на облигациите на инвеститорите; те просто отиват направо при тях.
Това означава, че всичко е по-евтино и по-бързо.
А кой започна да издава тези облигации? Siemens (големият германски технологичен гигант) и правителството на Хонконг.
Siemens издаде първата си такава на блокчейна на Polygon на трима инвеститори на стойност ~64 млн. долара. 175-годишната корпорация е една от първите в Германия, които направиха това, а осъществяването на транзакцията отне два дни.
Сименс прибраха парите си чрез традиционно банкиране, тъй като цифровото евро все още не е готово, но все пак... струва си да се отбележи, че Polygon дори не са знаели какво прави Сименс, съобщи съоснователят ѝ в Туитър. Цялото това нещо е пример за това как не се нуждаете от разрешение или одобрение от блокчейн мрежите, за да правите каквото искате с парите си.
А след това е правителството на Хонконг, което се обедини с Bank of China и HSBC, за да използва платформата за токенизация на Goldman Sachs, за да издаде едногодишни облигации на стойност ~101 млн. долара в частен блокчейн.
Тяхната е особено специална, защото е токенизирана облигация с гарнитура от вкусни зеленчуци: това е първата в света т.нар. зелена облигация, която ще се използва за финансиране на екологични проекти.
Майката природа би се гордяла.
"НИКОГА НЕ СЕ УСТАНОВЯВАЙ..." ОСВЕН АКО НЕ Е С РЕГУЛАТОРИТЕ
Две големи правителствени агенции разследват Binance.
И изглежда, че криптоборсата клони към това да каже: "Вижте, хора, мога ли просто да ви платя и да забравим за всичко това?
Главният стратегически директор на Binance, Патрик Хилман, говори пред Wall Street Journal за това как борсата се готви да плати, за да се споразумее с:
Министерството на правосъдието, което я разследва за нарушения, свързани с пране на пари, и
Комисията за търговия със стокови фючърси, която разследваше дали Binance е регистрирала правилно търговията си с крипто деривати.
Хилман не каза много, за да отхвърли обвиненията... той каза, че Binance е основана/ръководена в началото от софтуерни инженери, които не са били запознати със законите/правилата, предназначени за борба с подкупите, прането на пари и икономическите санкции.
Падна ли ви челюстта?
Той също така каза, че Binance "работи с регулаторните органи, за да установи какви са необходимите корекции, през които трябва да премине борсата, за да поправи този проблем", и че не знае колко ще бъдат глобите или кога Binance ще постигне споразумение с регулаторните органи.
Не знам за вас, но този Хилман е прекалено хладнокръвен.
ДА ПРОДАДЕШ "ПРЪДНЯ" ЗА $280 000?!
Някой се е събудил на 2 февруари и е избрал насилието. "Миризливото насилие"
Изключително отегчен човек (или гений, в зависимост от това как гледате на това) записал 1-секунден аудиофайл на пръдня и го качил в блокчейн мрежата на Биткойн чрез ординал същия ден.
(Ординалите са нещо като NFT, които се вписват директно върху сатоши - най-малката номинална стойност на биткойн.)
Този човек е имал и смелостта да се опита да го продаде... и може би е успял, според един потребител на Reddit, за 12,3 биткойна.
Това са 280 000 долара. За една "пръдня".
Трудно е обаче да се провери със сигурност дали наистина го е продал; ординалите са в началото на своето съществуване и няма пазар като OpenSea, където обществеността да може да провери.
Но все пак... кара ви да се замислите колко доходоносно може да бъде да отпускате душата си понякога.